v Nižnom Žipove

História školy

História školy siaha ešte do čias Márie Terézie a Jozefa II. Vznikla na základe ich reforiem. Najstarší záznam konštatuje, že okolo roku 1880 je v obci obecná škola s vyučovacím jazykom maďarským. Slovenský jazyk sa zavádza do vyučovanie od roku 1919. Škola prešla dlhým vývojom počnúc meštianskou školou, osemročnou, jedenásťročnou školou.
    V roku 1960 sa začala výstavba terajšej budovy. V roku 1964 sa škola stala plnoorganizovanou základnou školou. V tomto roku pribudla aj školská jedáleň. Na ubytovanie nových učiteľov sa začala v roku 1967 výstavba učiteľských bytoviek. Výstavba bola dokončená v roku 1969 a v bytovkách už bývajú prví nájomníci.
    Počet žiakov na škole úmerne stúpal. Škola začínala s priemerným počtom žiakov 100. V sedemdesiatych rokoch priemer stúpol na 300 žiakov.
    Škola viedla bohatý kultúrny a športový život. Na škole pôsobilo žiacke divadlo, spevácky krúžok. Veľké úspechy dosiahli žiaci v matematickej, biologickej olympiáde a v krúžkovej činnosti - strelecký, požiarnický. Škola usporiadala rodičovský ples a nacvičovala spartakiádu.
    V roku 1973/74 pre odbornú výučbu boli postavené školské dielne. Trvalým dlhoročným nedostatkom školy bola dvojsmennosť. Problém dvojsmennosti sa vyriešil až v roku 1979/80 postavením novej budovy.
    V osemdesiatych rokoch sa postavil lyžiarsky vlek. Najvyššie ohodnotenie v okrese dosiahla škola v roku1986/87. Škola dosiahla 1. miesto v okrese 1. miesto v okrese a 5. miesto v kraji v úspešnosti prijímania na stredné školy.
    V deväťdesiatych rokoch počet žiakov začal klesať odchodom žiakov na ZŠ do Trebišova.

V rámci reformy verejnej správy škola od januára 2002 vystupuje ako samostatný právny subjekt.